Basınç Kontrol Valfleri

Hakan Hidrolik

BASINÇ KONTROL VALFLERİ
Basınç kontrol valfleri, mekanik, elektriksel ya da hidrolik hareket aracılığı ile sistem basıncını istenilen düzeye getirirler. Basınç kontrol valfleri sistemi hasara, güç kaybına ve aşırı ısınmaya karşı korur.

Basınç kontrol valfleri kullanım amaçlarına göre çeşitleri mevcuttur. Üç çeşit basınç kontrol valfi vardır.
✧ Basınç Emniyet Valfi
✧ Basınç Düşürme Valfi
✧ Basınç Sıralama Valfi

BASINÇ EMNİYET VALFİ
Hidrolik sistemde herhangi bir sebepten ötürü oluşan basınç artışını belirli bir seviyede tutarak sistemi aşırı basınç yükünden kurtarır.

Basınç Emniyet Valfi Nasıl Çalışır?
Basınç emniyet valfi popet, yay, gövde ve ayar kolundan meydana gelir. Sistem içerisinde ki basınç popetin açılma yönünde popet yüzeyine doğru basınç uygular. Bu basıncın dengelenmesi için, popet arkasında bulunan yay’a ayar kolu yardımıyla kuvvet ayarı yapılır. Basınç emniyet valflerinin göstergeleri bulunmamaktadır. Basınç emniyet valfi ayarı sistemdeki basınç hattına bağlı olan bir manometre ile yapılır ve sistemdeki bütün debilerin bu valf üzerinden geçmesine dikkat edilir, sistem üzerinde açık merkezli valf veya pompa çıkışını tanka açan valfler varsa, bu valflerin tanka olan bağlantılarını kesecek şekilde basınç emniyet valfinin ayarlanması gerekir.

BASINÇ DÜŞÜRME VALFİ
Hidrolik sistem de sisteme tank üzerinden giden akışkanın basıncını, sistem de kullanılacak akışkan basıncına göre ayarlanması istenildiği zamanlarda kullanılır.

Basınç Düşürme Valfi Nasıl Çalışır?
Pompa basıncını emniyet seviyesinde tutan emniyet valflerinden farklı olarak sistemin çıkış basıncına etki eder. Basınç düşürme valfi pompa basıncını düşürmek ya da çıkış basıncını sabit tutmak, sistem içerisindeki ana basıncın altında kalan değerin ayarlanması ile sağlanır. Bu şekilde sistemin bir kısmını sistem basıncından daha düşük bir değere ayarlayabilmek mümkün olur.

BASINÇ SIRALAMA VALFİ?
Hidrolik sistemler içerisinde birden fazla hidrolik motor ve hidrolik silindirin farklı zamanlar da çalışması ve farklı işler yapması istenilen durumlarda basınç sıralama valfi kullanılır.

Basınç Sırlama Valfi Nasıl Çalışır?
Pompa üzerinden gelen basınç sırasıyla silindirlere ve tanka iletilirken düzenli bir şekilde gerçekleşir. Normalde açık veya kapalı konumda olabilir ve diğer bir sistem devreye girmeden öncelikli hidrolik basıncını sağlamak için kullanılabilir.


 


+90 (326) 755 4848

info@hakanhidrolik.com.tr

Hızlı Talep Formu

Whatsapp ✆ +90 (536) 138 68 15

GÖNDER