Flushing ve Pickling

Hakan Hidrolik
Geri Dön

Flushing ve Pickling

Akışkanla çalışan sistemlerin problemsiz ve uzun süreli çalışabilmesi için pickling (asitleme) ve flushing (temizleme) işlemlerinin yapılması çok önemlidir. Temizliğine dikkat edilmemiş sistemlerin, içerisinde gezen tanecikler sistem yağı ile pompa, valfler ve diğer elemanlara taşınarak tıkanmalara aşınmalara ve arızalara neden olur.
                 

Pickling Uygulaması Nasıl Yapılır?
Pickling, asit yardımı ile borular içerisinde bulunan çapak, kaynak parçaları, pas vb. maddeleri borulardan uzaklaştırmak için uygulanan işlemdir. Pickling işlemi üç aşamadan meydana gelmektedir.

- Asit ile temizleme işlemi 
- Nötralizasyon işlemi
- Hidrolik yağ ile film tabakası oluşturma işlemi

Pickling (asitleme) işlemi bitiminde flushing (temizleme) işlemi uygulanır.

Flushing Uygulaması Nasıl Yapılır?
Flushing uygulaması, temizlik yapılacak sisteme harici olarak uygun büyüklükte bir ünitenin bağlanması yardımı ile temizliğe uygun koşulların hazırlanması sağlanır sonra sistemdeki pompa ve tank kullanılarak sistem temizliği gerçekleşir. Tank içerisine doldurulacak yağın sistem de kullanılacak yağ olması en önemli husustur ve sistemde temizliği yapılacak malzemelerin parçacık bırakmayan şekilde olması gerekir aksi durumda sistem içerisinde meydana gelecek sorunlarla beraber sistem ömrü kısalır. Hidrolik sistemlerin, sorunsuz çalışması için temizlikleri çok önemlidir ve dikkatli bir şekilde temizliklerinin yapılması gerekir.